20. máj - je významným dňom Svetovým dňom včiel.
Svetový deň včiel bol vyhlásený Valným zhromaždením Organizácie spojených národov (OSN) dňa 20. decembra 2017. Prostredníctvom svetového dňa venovaného včelám chce OSN zvyšovať povedomie o dôležitosti včiel a iných opeľovačov, ich ohrozeniach, ako aj o ich prínose pre udržateľný rozvoj.
Oslavujeme ho 20. mája a viaže sa k dátumu narodenia slovinského včelára Antona Janšu, zakladateľa moderného včelárstva, ktorý bol v roku 1770 menovaný Máriou Teréziou, kráľovnou Rakúsko-Uhorskej monarchie za prvého riaditeľa včelárskej školy vo Viedni.
Pri tejto príležitosti Vám8m všetkým včelárom želáme
" Všetko najlepšie našim včelárom ,
nech sa im dobre darí
a nech majú veľa radostí
zo svojich včeličiek ! "
V súčasnosti Minister životného prostredia Ján Budaj (OĽaNO) chce, aby bola včela chráneným druhom živočícha. Taktiež chce spolu s ministrom pôdohospodárstva Jánom Mičovským (OĽaNO) obmedziť chemické postreky, ktoré poškodzujú včely.
Dodal tiež, že okolo 40 percent včiel je v Európe ohrozených otepľovaním a chemickými postrekmi. Budaj má s Mičovským plán, ktorým chce obmedziť chemizáciu polí a aj čas, kedy sa postrekuje. Dôvodom je, aby sa nepráškovali polia v období, keď včely vylietavajú na polia. Dodal, že 75 percent úrody závisí od toho, či včely sú alebo nie.
„Prežívame koronakrízu a nesmieme zabudnúť, že ak sa nás teraz na chvíľu príroda dotkla a otriasla našimi systémami výroby, konzumu a spotreby, tak oveľa väčším zásahom by bolo, ak by sme nebránili klimatickej zmene," uviedol minister. Dodal, že Slovensko sa tak pridalo z najzelenšiemu a najmodernejšiemu dokumentu, ktorý pripomína, že v Európe nastali zlomové časy.
Tak uvidíme alebo sa nechajme prekvapiť, čo sa v prospech našich včeličiek a našich včelárov zmení.
Ku dnešnému dňu má naša Slovenská včelárska spoločnosť zaregistrovaných
v CEHZ
zaregistrovaných aktívnych členov:
530
počet neaktívnych členov s nulovým počtom včelstiev:
0
celkový počet organizovaných členov
v SVSJČ:
530
celkový počet včelstiev:
5436